Programozási nyelvek

Google trends

 Pyton

A Python egy általános célú, nagyon magas szintű programozási nyelv, melyet Guido van Rossum holland programozó kezdett el fejleszteni 1989 végén, majd hozott nyilvánosságra 1991-ben. A nyelv tervezési filozófiája az olvashatóságot és a programozói munka megkönnyítését helyezi előtérbe a futási sebességgel szemben. A fejlesztést és a karbantartást 2001 óta a Python Software Foundation (Python Szoftver Alapítvány) koordinálja, amiben Guido van Rossumnak egészen 2019-ig kulcsszerepe volt, ám ekkor visszavonult.

Nevét nem közvetlenül a kígyó után kapta, hanem a brit komikus csoportról, a Monthy Pythonról, akiket Guido van Rossum nagyon kedvelt. A csoport célja a szórakoztatás új formáinak a felfedezése volt. Gyakran használnak abszurd, szürreális jeleneteket. Ajánlom, hogy legalább egy filmjüket (Gyalog galopp, Brian élete, Az élet értelme) nézze meg minden szoftverfejlesztéssel foglalkozni kívánó, hogy megérthesse a programozási nyelvek között betöltött szerepét.

Nemzetközi szinten rendkívül elterjedt, egyetemeken, munkahelyeken egyaránt alkalmazzák. Népszerűségéhez nagyban hozzájárult, hogy a pypi.org webhelyen kedvünkre válogathatunk tudományos számításokra, játékkészítésre és minden másra alkalmazható csomagok között.

Honlap...

Ismerkedéshez...

Dokumentáció...

 PHP

A PHP egy általános szerveroldali szkriptnyelv dinamikus weblapok készítésére. Az első szkriptnyelvek egyike, amely külső fájl használata helyett HTML oldalba ágyazható. A kódot a webszerver PHP feldolgozómodulja értelmezi, ezzel dinamikus weboldalakat hozva létre. Rasmus Lerdorf 1995-ben indította útjára.

Honlap...

Ismerkedéshez...

A Composerrel telepíthető nyilvános PHP-csomagok...

 Node.js

A Node.js egy szoftverrendszer, melyet skálázható internetes alkalmazások, mégpedig webszerverek készítésére hoztak létre. A programok JavaScript-ben írhatók, eseményalapú, aszinkron I/O-val a túlterhelés minimalizálására és a skálázhatóság maximalizálására. Készítője Ryan Dahl (2011-08-26).

Honlap...

Ismerkedéshez...

 Kotlin

A Kotlin erősen típusos programozási nyelv, Java virtuális gépre és JavaScript kódra is lefordítható. A fő fejlesztői a JetBrains szentpétervári csapata, a nyelv a Szentpétervár közelében található Kotlin-szigetről kapta a nevét.

2011 júliusában a JetBrains bemutatta a Project Kotlint, a JVM új nyelvét 2016. február 15-én. A 2017-es Google I/O rendezvényen a Google bejelentette a Kotlin első osztályú támogatását Androidon. 2019-ben a Google bejelentette, hogy mostantól a Kotlin programozási nyelv az Android-alkalmazások fejlesztői által preferált nyelv.

A Kotlin egy nyílt forráskódú, statikusan típusú programozási nyelv, amely támogatja az objektumorientált és a funkcionális programozást is. A Kotlin hasonló szintaxist és fogalmakat kínál más nyelvekből, többek között a C#-ból, a Java-ból és a Scalából.

Honlap...

Ismerkedéshez...